Valoilmiö tuo tunnelmaa lokakuun ensimmäiseen iltaan livemusiikilla ja yhteisöllisellä valotapahtumalla

Sillan alikulussa loistavat sateenkaaren värit kirkkaina.

Valoilmiö-tapahtuma järjestetään Savilahdessa keskiviikkona 1.10. klo 18.30–20.30. Kuopion juhlavuoden kunniaksi illan ohjelmaan kuuluu Valon kaavan taide- ja valaistuskohteita esittelevän opastetun kierroksen lisäksi kaksi esiintyvää artistia: DJ Osmont (K0NTRO-kollektiivi) ja kansanmusiikkiyhtye Isot muskarilaiset (Savonia). Lisäksi illan valotapahtumassa yleisöllä on mahdollisuus loihtia satumainen värivalaistus tapahtuma-alueen kohteisiin erikoistaskulamppujen ja värikalvojen avulla!

Maksuton opastettu kierros alkaa klo 18.30 Savilahdentieltä Valosalin sillan alikulusta (Prisman ja KPY Novapoliksen välinen alikulku) ja päättyy noin klo 19.15 yliopiston takana sijaitsevalle tapahtuma-alueelle. Kierros kestää noin 45 minuuttia ja se toteutetaan kävellen Savilahden alueella.

Tänä vuonna Savilahden alueella ei julkisteta uusia taideteoksia. Mikäli olet aiemmin osallistunut opastetulle kierrokselle tai Savilahden taide- ja valaistuskohteet ovat sinulle jo tuttuja, voit saapua suoraan tapahtuma-alueelle klo 19 alkaen.

Tutustu tarkemmin ohjelmaan: savilahti.com/valoilmio

Valoilmiö on osa Kuopio250-juhlavuoden tapahtumia.
kuopio250.fi Tämä linkki aukeaa uuteen välilehteen
Valoilmiö toimii yhteistyössä Digital Art Festival -tapahtuman kanssa.
Digital Art Festival Kuopio Tämä linkki aukeaa uuteen välilehteen

Valoilmiö on Savilahden Valon kaavan valoteemainen tapahtuma, jonka järjestäjinä toimivat Kuopion kaupunki ja Frei Zimmer Oy. Se on tarkoitettu kaikille Savilahden alueesta, taiteesta, valaistuksesta, muotoilusta ja arkkitehtuurista kiinnostuneille.