Ajankohtaista

Iloa & valoa 2019 -tapahtuman ohjelma ja aikataulut julkaistu!

Iloa & valoa Savilahdessa -tapahtuma tuo Savilahteen 7.9.2019 iloista tunnelmaa toiminnallisten työpajojen, seikkailujen, taide-elämysten ja rennon ajanvieton muodossa. Riemastuttavaa puuhaa ja mielenkiintoista katseltavaa on tarjolla kaiken ikäisille tapahtumakävijöille. Saavu siis paikalle vaikkapa perheesi tai opiskelijatovereidesi kanssa!

ILOA & VALOA -TAPAHTUMAN OHJELMA & AIKATAULUT 7.9.2019
YLIOPISTONRANTA

Työpajat & toimintapisteet 14.00–18.00

Jättisaippuakuplat

Heijastimien tuunaus (Liikenneturva)

Kampaamo Pörrö  – pikakampauksia ja värejä hiuksiin

Kierrätystaide – mini-installaatioita rantojen ja ympäristön roskista (Taiteilija Tikke Tuura)

Kierrätyssoittimet

Kukkatyöpaja (Kukkapuoti Pioni & Poimunlehti)

Nikkarointi (Savon ammattiopisto)

Onginta (Pohjois-Savon Vapaa-ajankalastajapiiri)

Puistotanssi

Savitaide – savesta pienoismalleja  Savilahden taideteoksille

Suunnistus tulevaisuuteen – Savilahden tulevaisuuden näkymät 3D-mallinnuksena QR-koodilla

Valo-kuntopyörä

Veneenmaalaus

Tiedeteltta 14.00–18.00

Geologian tutkimuskeskus: kivien tunnistus

Ilmatieteen laitos: sää-sovelluksen esittely

Itä-Suomen yliopisto: tutkimuksen esittely, vierailut yliopiston katolla sijaitsevaan kasvihuoneeseen ja rannan kasvihuoneeseen

Luonnonvarakeskus

Vesialan huippuosaajat

SIMO-saunakontti

Eläinystävät 14.00–

Alpakat (Lumotarha)

Kaverikoirat (Pohjois-Savon Kennelpiiri ry)

Kuopion kaupungin maskotit: liito-orava Pähkä ja viitasammakko Kamu

Musiikkiesitykset 16.00–

Juice-bändi: katusoittoa

Pohjantie Junior Big Band

Tuli- ja valotaide-show 20.15–

Sirkustaiteilijat Salima Peippo ja Christian Ferdinaz

Tanssiesitys 17.00, 18.00 ja 19.00

Nykytanssiryhmä Kalamukki

Ulkoilmaelokuva 20.30–22.30

Bohemian Rhapsody

Piknik 14.00–

Omat eväät

Ruokakojut 14.00–

Makekokkaa

PeeÄssä

Infopiste

Ensiapupiste

 

VARIKKO

Katutaidefestivaali Lainit 14.00–18.00 (Katutaideyhdistys Urbaani ry)

Katutaidetta

Musiikkia

Graffitimaalauksen kokeiluseinä

Luolastovierailut 14.00–18.00

Luolastossa valokuvia ja tarinoita puolustusvoimien asevarikon ajoilta

Savilahti-projektin ja tulevaisuuden suunnitelmien esittely 14.00–18.00

Tutustu Savilahden tulevaisuuteen ja jätä oma ehdotuksesi alueen kehittämiseksi!

Valotaide-työpaja 14.00–18.00

Valojen ja varjojen avulla taidekuvia 

 

SAVISAARI

Kivien maalaus -työpaja 14.00–18.00

(Tarkempi paikka varmistuu myöhemmin)

Luontoretki 14.00–

Metsämörri-luontoretki lapsille

(Kellonaika ja lähtöpaikka varmistuvat myöhemmin)

Rantasauna & kesäkahvila 14.00–18.00

Kuopion retkeilijät ry:n Koivula 

Saunamaksu 2 € Retkeilijöiden jäsenille, 5 € muille

Satuja peikkometsässä 14.00–18.00

 

SKEITTIPARKKI

Death Race -vauhtiajot ja Best Trick -kisat 15.00– (Kuopion Rullalautailijat ry)

 

Tapahtumanjärjestäjä pidättää oikeudet muutoksiin.